Patrioto! Napisz i opublikuj swój artykuł Dodaj zdjęcia i filmy Zostań Lokalnym Patriotem24 Załóż konto! Publikuj!


W Polsce startuje naziemna telewizja cyfrowa

W Polsce startuje naziemna telewizja cyfrowa

Województwo Lubuskie to pierwszy w Polskie region, w którym wyłączone zostały nadajniki telewizji analogowej. Od dziś telewizja będzie tylko w technice cyfrowej.


– Jesteśmy naprawdę bardzo dobrze technicznie przygotowani od strony nadawców i od strony operatora świadczącego usługi przesyłu danych – zapewnia Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W Polsce startuje naziemna telewizja cyfrowa

Analogowy sygnał telewizyjny przestanie być nadawany z naziemnych nadajników Zielona Góra-Jemiołów i Żagań-Wichów, które swoim zasięgiem obejmują właśnie województwo lubuskie. Tym samym posiadacze telewizorów bez dekodera MPEG-4 nie będą mogli oglądać telewizji nadawanej drogą naziemną.

– Czy wszyscy obywatele są wyposażenie w telewizor z MPEG-4 albo dekoder umożliwiający odbiór tego dzisiaj nie wiemy. Okaże się to, kiedy zgaśnie sygnał analogowy i wtedy będziemy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy społeczeństwo jest przygotowane i technicznie wyposażone – mówi Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Aby ograniczyć liczbę mieszkańców, których zmiany mogą zaskoczyć – dotyczy to głównie osób starszych i ubogich –  od kilku tygodni prowadzona była kampania informacyjna o cyfryzacji telewizji. Koordynuje ją wojewoda lubuski, a działanie podejmowane są  m.in. przez przedsiębiorców, izby gospodarcze, a także Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz UKE.

– Codziennie w prasie lokalnej z obszaru województwa lubuskiego jest po kilka, kilkanaście artykułów na ten temat. Myślę, że tutaj ta informacja do społeczeństwa powinna była dotrzeć – mówi Magdalena Gaj.

Tradycyjne odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru cyfrowego. Aby poprawnie odbierać sygnał trzeba albo zakupić specjalny dekoder, którego cena zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych, albo mieć stosunkowo nowy telewizor, który taki dekoder ma już wbudowany. Obecnie właściwie wszystkie nowe telewizory mogą odbierać naziemną telewizję cyfrową, a sam dekoder można kupić w każdym większym sklepie RTV.

Cyfryzacja telewizji jest jednym z najważniejszych projektów w Polsce. Jej wdrożenie ma umożliwić nadawanie większej liczby programów telewizyjnych – w miejsce jednego programu analogowego ma być dostępnych do ośmiu programów cyfrowych. Dużo lepsza ma być też jakość obrazu i dźwięku.

Cyfryzacja ma również dać dostęp do innych usług, w tym związanych m.in. z wykorzystaniem szerokopasmowego internetu. Ale przejście na nadawanie cyfrowe to także wymóg Unii Europejskiej – w czerwcu 2015 roku telewizyjny sygnał analogowy zostanie zupełnie zastąpiony przez cyfrowy.

Z danych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wynika, że jeszcze w sierpniu o samym procesie przejścia na nadawanie cyfrowe wiedziało blisko 90 proc. całego społeczeństwa, a o tym, jakie urządzenia są wymagane, by program odbierać – blisko 80 proc. Prawie połowa badanych wskazała, że o procesie cyfryzacji wie już wszystko i nie potrzebuje dodatkowych informacji.

Naziemną telewizję cyfrową w sierpniu odbierało blisko 26 proc. gospodarstw domowych. Dla porównania, z platform satelitarnych korzystało 40,7 proc., a sieci kablowych – 31,2 proc.

Z kolei odsetek osób, które potrafiły prawidłowo wskazać termin wyłączenia sygnału analogowego wynosił około 10 proc., a pod względem technicznym do cyfryzacji przygotowanych było około 20 proc. gospodarstw domowych w kraju – wynika z danych MAC.

Kolejne nadajniki analogowe – w województwie pomorskim – mają być wyłączone 28 listopada, a następne stopniowo już od marca 2013 roku. Proces cyfryzacji w Polsce ma się zakończyć w lipcu przyszłego roku.

newseria.pl/


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Kwantowy przełom w Poznaniu. Zainaugurowano komputer IQM Radiance 5

[VIDEO] Kwantowy przełom w Poznaniu. Zainaugurowano komputer IQM Radiance 5

2026-05-27 08:09:14

Poznań staje się jednym z najważniejszych centrów technologii kwantowych w regionie. 25 maja 2026 r. na Politechnice Poznańskiej uruchomiono zaawansowany komputer kwantowy IQM Radiance 5. W wydarzeniu wziął udział m.in. Marcin Kulasek, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wielkopolska inwestycja to kamień milowy w rozwoju polskich kompetencji cyfrowych i krajowego ekosystemu głębokich technologii.

[VIDEO] Unia Europejska chce złagodzić AI Act. Na szali konkurencyjność start-upów i małych przedsiębiorców

[VIDEO] Unia Europejska chce złagodzić AI Act. Na szali konkurencyjność start-upów i małych przedsiębiorców

2026-03-24 21:31:03

Parlament Europejski pracuje nad deregulacją AI Act z 2024 roku, która pomoże unijnym firmom, zwłaszcza z sektora MŚP, zachować konkurencyjność w wyścigu technologicznym z USA i Chinami. W grę wchodzą m.in.: zmniejszenie obciążeń administracyjnych, przejrzystsze zasady wdrażania przepisów i większa przestrzeń na innowacje. Zdaniem Tobiasza Bocheńskiego, europosła z PiS, zaproponowany przez Komisję Europejską pakiet uproszczeń powinien pójść jeszcze dalej.

[VIDEO] Grupa WB bije rekordy przychodów. Polskie technologie podbijają rynki zbrojeniowe USA, Ameryki Południowej, Azji, Afryki

[VIDEO] Grupa WB bije rekordy przychodów. Polskie technologie podbijają rynki zbrojeniowe USA, Ameryki Południowej, Azji, Afryki

2025-09-23 11:45:34

W ciągu ostatnich pięciu lat przychody Grupy WB wzrosły ośmiokrotnie, a eksport odpowiada już za jedną trzecią sprzedaży. Polski koncern, skupiający 20 spółek wysokotechnologicznych, rozwija systemy komunikacyjne, radiowe, sztuczną inteligencję i bezzałogowce, które znajdują zastosowanie zarówno w armii polskiej, jak i w siłach zbrojnych na całym świecie.

[VIDEO] Grupa WB bije rekordy przychodów. Polskie technologie podbijają rynki zbrojeniowe USA, Ameryki Południowej, Azji, Afryki

[VIDEO] Grupa WB bije rekordy przychodów. Polskie technologie podbijają rynki zbrojeniowe USA, Ameryki Południowej, Azji, Afryki

2025-09-23 11:45:34

W ciągu ostatnich pięciu lat przychody Grupy WB wzrosły ośmiokrotnie, a eksport odpowiada już za jedną trzecią sprzedaży. Polski koncern, skupiający 20 spółek wysokotechnologicznych, rozwija systemy komunikacyjne, radiowe, sztuczną inteligencję i bezzałogowce, które znajdują zastosowanie zarówno w armii polskiej, jak i w siłach zbrojnych na całym świecie.

[VIDEO] Grupa WB bije rekordy przychodów. Polskie technologie podbijają rynki zbrojeniowe USA, Ameryki Południowej, Azji, Afryki

[VIDEO] Grupa WB bije rekordy przychodów. Polskie technologie podbijają rynki zbrojeniowe USA, Ameryki Południowej, Azji, Afryki

2025-09-23 11:45:34

W ciągu ostatnich pięciu lat przychody Grupy WB wzrosły ośmiokrotnie, a eksport odpowiada już za jedną trzecią sprzedaży. Polski koncern, skupiający 20 spółek wysokotechnologicznych, rozwija systemy komunikacyjne, radiowe, sztuczną inteligencję i bezzałogowce, które znajdują zastosowanie zarówno w armii polskiej, jak i w siłach zbrojnych na całym świecie.

[VIDEO] Grupa WB bije rekordy przychodów. Polskie technologie podbijają rynki zbrojeniowe USA, Ameryki Południowej, Azji, Afryki

[VIDEO] Grupa WB bije rekordy przychodów. Polskie technologie podbijają rynki zbrojeniowe USA, Ameryki Południowej, Azji, Afryki

2025-09-23 11:45:34

W ciągu ostatnich pięciu lat przychody Grupy WB wzrosły ośmiokrotnie, a eksport odpowiada już za jedną trzecią sprzedaży. Polski koncern, skupiający 20 spółek wysokotechnologicznych, rozwija systemy komunikacyjne, radiowe, sztuczną inteligencję i bezzałogowce, które znajdują zastosowanie zarówno w armii polskiej, jak i w siłach zbrojnych na całym świecie.

[VIDEO] Żelazny Obrońca 25 – Wojsko Polskie testuje drony i innowacje dla bezpieczeństwa mieszkańców

[VIDEO] Żelazny Obrońca 25 – Wojsko Polskie testuje drony i innowacje dla bezpieczeństwa mieszkańców

2025-09-23 11:36:09

Polska armia przyspiesza z wprowadzaniem nowych technologii. Ministerstwo Obrony Narodowej wydało decyzję, która jasno określa zasady testowania dronów, systemów bezzałogowych oraz narzędzi do walki z nimi. Dzięki temu proces będzie szybszy, bardziej przejrzysty i jednolity dla wszystkich producentów.

[VIDEO] Żelazny Obrońca 25 – Wojsko Polskie testuje drony i innowacje dla bezpieczeństwa mieszkańców

[VIDEO] Żelazny Obrońca 25 – Wojsko Polskie testuje drony i innowacje dla bezpieczeństwa mieszkańców

2025-09-23 11:36:09

Polska armia przyspiesza z wprowadzaniem nowych technologii. Ministerstwo Obrony Narodowej wydało decyzję, która jasno określa zasady testowania dronów, systemów bezzałogowych oraz narzędzi do walki z nimi. Dzięki temu proces będzie szybszy, bardziej przejrzysty i jednolity dla wszystkich producentów.

[VIDEO] Żelazny Obrońca 25 – Wojsko Polskie testuje drony i innowacje dla bezpieczeństwa mieszkańców

[VIDEO] Żelazny Obrońca 25 – Wojsko Polskie testuje drony i innowacje dla bezpieczeństwa mieszkańców

2025-09-23 11:36:09

Polska armia przyspiesza z wprowadzaniem nowych technologii. Ministerstwo Obrony Narodowej wydało decyzję, która jasno określa zasady testowania dronów, systemów bezzałogowych oraz narzędzi do walki z nimi. Dzięki temu proces będzie szybszy, bardziej przejrzysty i jednolity dla wszystkich producentów.

[VIDEO] Żelazny Obrońca 25 – Wojsko Polskie testuje drony i innowacje dla bezpieczeństwa mieszkańców

[VIDEO] Żelazny Obrońca 25 – Wojsko Polskie testuje drony i innowacje dla bezpieczeństwa mieszkańców

2025-09-23 11:36:09

Polska armia przyspiesza z wprowadzaniem nowych technologii. Ministerstwo Obrony Narodowej wydało decyzję, która jasno określa zasady testowania dronów, systemów bezzałogowych oraz narzędzi do walki z nimi. Dzięki temu proces będzie szybszy, bardziej przejrzysty i jednolity dla wszystkich producentów.



2